FORUM-EXPRESS

FORUM-EXPRESS'E HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ

AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

FENER BAHÇE

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin

MesajKonu: FENER BAHÇE   Çarş. Kas. 25, 2009 5:26 pm

FB Hakkında
Faruk BUDAK, üniversite giriş sınavında İTÜ’nün Elektronik ve Haberleşme Bölümünü kazanmasına rağmen tercihini askerlik yönünde kullandı ve Kara Harp Okulu’ndan istihkam subayı olarak mezuniyetinin ardından özel bir izinle devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümünden 1983 yılında mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans öğrenimi ardından daha sonra Endüstri Mühendisliği Doktorasını tamamladı. Askerlik mesleğinde 25 yılın ardından “yüksek mühendis albay” rütbesinin ilk yılında meslekten ayrıldı. Meslek yaşamı boyunca çeşitli teknik ve mühendislik projelerinin yanısıra genç subay adaylarına liderlik, yöneticilik, eğiticilik formasyonlarının kazandırılmasına yönelik projelerde görev aldı, bir akademisyen olarak ta Kara Harp Okulu Dekanlığı Sistem Mühendisliği Bölümünde Yöneylem Araştırması, Lojistik Mühendisliği, Şebeke Analizi ve Proje Yönetimi, Kantitatif Karar Verme, Sistem Tasarımı gibi dersler verdi. 2000 yılında ABD’nde katıldığı altı aylık özel bir kurs sırasında çeşitli ulusların subayları ile birlikte çalışma ve onları gözlemleme imkanı buldu. FB’nin Kara Harp Okulu’nda ders kitabı olarak okutulan “Şebeke Optimizasyonu” ve “Askeri Harekatlarda Kullanılan Yöneylem Araştırması Teknikleri” isimli iki yayını vardır.

FB, Yeditepe Üniversitesinin MBA programında “Material Logistics” (Malzeme Lojistiği) adlı bir ders verdi, 2004 yılından itibaren serbest (freelance) olarak proje yönetimi, risk yönetimi, kurumsal ve kişisel gelişim eğitimleri vermekte, kurumsal danışmanlık ve yaşam koçluğu yapmaktadır ( www.fabe.biz ). FB, Amerika’da kurulmuş PMI (Project Management Institute) sınavında başarılı olmuş ve Proje Yönetim Profesyoneli (PMP) ünvanını almış ilk doktoralı Türk’tür. FB, sadece proje yönetimi alanında şimdiye kadar TUBITAK, ETİ, ARÇELİK, BEKO, GRUNDIG, TETRAPAK, MAN, TUBITAK MAM, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ, İGDAŞ gibi kurumlarda 60.000 adam.saat’ten fazla eğitim vermiştir.

Askerlik mesleğinden ayrıldıktan hemen sonra çıktığı uzun Asya–Afrika gezisinde sırasıyla Hindistan, Nepal, Burma, Laos, Kamboçya, Tayland, Malezya, Singapur, Endonezya, Güney Afrika, Lesotho, Swaziland, Mozambik, Zimbabwe, Malawi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Sudan, Mısır, Ürdün ve Suriye’yi 14 ay 22 gün boyunca sırtçantasıyla ve tek başına dolaştı. Gezinin en önemli özelliği, ilk kez bir Türk gezginin Afrika kıtasını en güneyindeki Cape Town’dan en kuzeyindeki Kahire’ye kadar, devamında da İstanbul’a kadar kesintisiz ve tek başına geçmiş olmasıdır.

FB ayrıca Asya (Hindistan-Rajastan) ve Afrika’daki özel destinasyonlara ( Mali, Burkina Faso, Timbuktu, Senegal, Gambia, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Zanzibar, Mozambik, Malawi, Güney Afrika, Swaziland, Namibya, Botswana…) düzenlenen gezi ve safari turlarında tur liderliği yapmakta ve çeşitli dergilerde gezi yazıları yazmaya devam etmektedir. “Asya’nın 9 Kapısı” adlı kitabı, 15 aylık uzun gezisinin Asya ayağını ( www.sanalmagaza.com.tr Hediyelik – Kitaplar), “Afrika Kafe” adlı kitabı ise Afrika ayağını, “Gezginin El Kitabı” isimli kitabı da bu uzun yolculuklarda edindiği tecrübelerini anlatmaktadır.

FB, Doğu Afrika’da yaşayan Maasai kabilesinin hakları için çalışan NAFI WORLD adlı vakfın kurucu üyesi ve Türkiye koordinatörüdür (www.nafiworld.org ).

————————————————————————————–

GEZDİĞİM ÜLKELER

ASYA

BURMA İlk kez 2002de gittiğim bu şirin ülkede sahipsiz bırakılmış Türk askeri şehitliği konusundaki çabalarım devam etmekte. 2005 yazında tekrar gidip 29 günlük vize süresini son anına kadar kullandım ve yayınlanmamış bir Burma kitabı hazırladım.

ENDONEZYA 2002de uzun uzun dolaştığım ülke. Bali Adası bence muhteşem.

HİNDİSTAN 1997 yazında 3 hafta boyunca sırtçantamla dolaştığım gezi, Doğu’ya ilk yolculuğum olmuştu. 2002deki gezimde 8 hafta boyunca tüm World Heritage’ları görmeye çalıştım ve bu yolculuğu “Asya’nın 9 Kapısı” adlı kitabımda anlattım. Daha sonra 2006, 2007 ve 2008 yıllarında tur lideri olarak tekrar gittim.

KAMBOÇYA Angkor’daki Bayon Tapınağı her zaman olmak isteyeceğim ve sessizce huzur ve arınmayı hissedeceğim bir yerdir. 2002de gittim. LAOS 2002deki gezimde dolaştığım keyifli bir ülke…

MALEZYA 1999 ve 2002de dolaştığım bir ülke. Perhentian Adaları unutulmaz.

NEPAL 2002de 3 haftaya yakın kaldığım Nepal ile bir gönül bağım var. Orada okuttuğum 4 kız çocuğunu görmek için 2005, 2006, 2008de tekrar gittim.

SİNGAPUR Bence fazla sevimli olmayan bir yer. 1998 ve 2002’de iki kez gittim.

TAYLAND Sevdiğim Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olan Tayland’a ilk kez 1998de gittim ve 2 hafta kaldım. Daha sonra 2002de birkaç kez ve en son 2005te gittim.

VİETNAM 1999 yazında 4 hafta boyunca dolaştığım bu sevimli ülkede güneydeki Ho Chi Minh City’den en kuzeydeki Çin sınırı yakınındaki Sapa’ya kadar bir çok yeri dolaştım.

——————————————————————————

AFRİKA

BURKİNA FASO 2007 ve 2008de iki kez gittiğim, Dünyanın en fakir ülkelerinden biri.

ETİYOPYA 2002de uzun uzun dolaştığım zorlu ülke.

GAMBİA 2006 ve 2008de gittiğim, Kunta Kinte’nin memleketi.

GÜNEY AFRİKA 2002 ve 2006da gittiğim ama bence gerçek Afrika ruhundan uzak ülke.

KENYA Çok sevdiğim ve 2003ten beri 10 kez gittiğim, safari tur liderliği yaptığım bir destinasyon.

LESOTHO 2002 sonunda gittiğim küçük ülke.

MALAWİ 2002 sonunda gittiğim ve Malawi Gölünde 48 saat süren keyifli Ilala yolculuğunu unutamadığım küçük ve sevimli Afrika ülkesi.

MALİ Dogon ve Tuareglerin ülkesi. Timbuktu ve Dogonların ülkesini çok severim.

MISIR 2003 ve 2004te gittiğim, yalnız dolaşırken aşırı polis kontrollarından sıkıldığım ama Dahab’ta çok keyifli zamanlar geçirdiğim ülke.

MOZAMBİK I love Mozambique-2002

NAMİBYA Çok keyif aldığım bir yer. 2006, 2007, 2008 ve 2009da tur lideri olarak gittiğim güzel ülke.

SENEGAL Fransızca bilmediğim için sıkıntılara düştüğüm ülke. 2006 ve 2008de gittim.

SUDAN 2003te en güneyinden en kuzeyine geçtiğim zorlu ülke.

SWAZILAND Küçük, sevimli bir Afrika krallığı- 2002

TANZANYA Zanzibar Adası her zaman gitmek isteyeceğim keyifli bir yerdir. 2003, 2007, 2008de üç kez gittiğim ülke.

ZİMBABWE 2002de zorlu günler geçirdiğim ve 1,5 ay kaldığım, güzel ama çok acılar çeken bir yer. —————————————————————————-

AMERİKALAR

ABD 2000de Miami’den New York’a kadar Doğu Sahilini, Ortabatı’da Missouri, Şikago, Tennessee ve Kentucky’i, Batıda da Kaliforniya’yı dolaştım ve San Fransisko’yu çok sevdim.

—————————————————————————-

AVRUPA Kapı komşusu olduğu için burada yazmaya gerek duymadım. —————————————————————————-

BASILMIŞ GEZİ KİTAPLARIM

Asya’nın 9 Kapısı

(HİNDİSTAN, NEPAL, BURMA, LAOS, KAMBOÇYA, TAYLAND, MALEZYA, SİNGAPUR, ENDONEZYA) Hindu aşramlarından budist manastırlarına, müslüman dargahlarından hristiyan kiliselerine uzanan ruhani yaşamın gizemli çekiciliği, Bir hindu tapınağında karşıma çıkan Mevlana, Katmandu’nun efsanevi atmosferi, Burma’daki sahipsiz Türk şehitliğinde dökülen gözyaşları, Efsanevi Mekong Nehrinde uzun nehir yolculukları, Kamboçya`nın görkemli Angkor Wat Tapınağı ve Ölüm Tarlaları, Tayland`da halkalı kölelere dönüşmüş Karen kadınlarının trajedisi, Phangan Adasında yanlızlığın ve sessizliğin müthiş bir meditasyona dönüştüğü eşsiz huzur dakikaları Ve Tanrıların Adası Bali’deki dinsel ritüeller…

Afrika Kafe

Bu kitap, ilk kez bir Türk gezginin yalnız başına tüm Afrika’yı en güneyinden en kuzeyine geçişinin hikayesidir… ( Güney Afrika, Lesotho, Swaziland, Mozambik, Zimbabwe, Malawi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Sudan, Mısır, Suriye ve Ürdün ) FARUK BUDAK, “Asya’nın 9 Kapısı” adlı kitabından sonra ikinci gezi kitabında CAPE TOWN - İSTANBUL hattındaki 8 aylık serüveni anlatıyor. Afrika’nın adım adım keşfedildiği kitapta, uzun yollar yolcusu olmayı düşleyenler için değerli bilgiler, deneyimler ve fazlası var: Başta Dünya Kültür Mirası Listesine giren muhteşem alanlar ve eserler olmak üzere Afrika kıtası hakkında hemen hemen her konuda ayrıntılı bilgiler, Kenya’da Maasai yerlilerinin Mama Nasha’sı (Yağmur Ana) Türk kızı Filiz ile tanışma, Zanzibar Adası’ndan yayılan efsunlu baharat kokuları, tropik lezzetler, Masai Mara ve Serengeti düzlüklerinde safari, Afrika’nın Katmandu’su Lamu’nun gizemli sokaklarında geçmişe yolculuk, Mısır’da piramitlerin karşısında hayranlık duygusu ile karışık tefekkür, Suriye ve Ürdün’ün kapalı çarşıları, Osmanlı’dan kalan derin izler… Kara kıtanın kara kaderi, yoksulluğu, aynı zamanda cömertliği, güzelliği ve büyüleyiciliği…

Gezginin El Kitabı

Sıradan hayatlarından sıkılmış, farklı dünyaların kapılarını aralamak isteyenler için yolculuk öncesi hazırlık aşamasında ve yolculuk boyunca yanından ayıramayacağı bir yol arkadaşı… GEZGİNİN EL KİTABI, her gezginin ve yola çıkmak için cesaretlendirilmeyi bekleyenlerin mutlaka edinmesi gereken bir rehber. Okudukça sizi farklı ülkelere, farklı kültürlere götürecek, bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayıp gözler önüne sürecek, cesaret ve özgüven aşılayacak bir bilgi kaynağı. Tecrübe ile bilginin, gezi kültürü ile farklı kültürlerin kaynaştığı bir referans kitabı. Gezinize başlamadan önce gerekli tüm bilgileri bulabilmek için SÖZÜ TECRÜBEYE BIRAKIN.

—————————————————————————-

YAYINLANMIŞ GEZİ YAZILARIM

Nairobi (Kenya) SKYLIFE Dergisi 2009 Şubat sayısı

Addis Ababa (Etiyopya) SKYLIFE Dergisi 2008 Nisan sayısı

Sao Paulo (Brezilya) SKYLIFE Dergisi 2009 Mart sayısı

Dakar (Senegal) SKYLIFE Dergisi 2009 Nisan sayısı
Kullanıcı profilini gör http://forumexpress.forummum.com

FENER BAHÇE
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-