FORUM-EXPRESS

FORUM-EXPRESS'E HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 hakkında herşey ama hakkında her şeyyy..! tıkla öğren:

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 74
Kayıt tarihi : 25/11/09
Yaş : 29

MesajKonu: hakkında herşey ama hakkında her şeyyy..! tıkla öğren:   Çarş. Kas. 25, 2009 5:33 pm

İnönü Stadı 1947 Yılınd Açıldı

Mimari planları Mimar Vietti Violi , Mimar Şinasi Şahingiray ve Mimar Fazıl Aysu tarafından hazırlanmış olup, II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü devrinde ve Lütfi Kırdar'ın İstanbul Valiliği ve Beden Terbiyesi Bölge Başkanlığı zamanında yapılmış ve 19 Mayıs 1947 yılında açılmıştır. 1950'li yıllarda stadyumun arka tarafında bulunan gazhane ve havagazı fabrikası daha sonraki yıllarda yıkılarak yeni açık tribünler inşa edilmiştir. İnönü Stadyumu’nun ilk maçı Beşiktaş ile İsveç'in AIK takımı arasında oynanmıştır. Bu stadyumdaki ilk golü de o zamanlar Beşiktaş’ın futbolcusu olan, Onursal Başkanımız Süleyman Seba atmıştır. İlk maç 3-2 AIK' nın galibiyeti ile bitmiştir.

1998 Yılında 49 Yıllığına Kiralandı

8 Şubat 1998 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile BJK Derneği arasında imzalanan sözleşme ile 49 yıllık intifa hakkı verilmiş ve sözleşmenin tapuya tescil tarihi olan 27 Mart 1998 tarihinden itibaren BJK'ya ait olmuştur. BJK İnönü Stadyumu ile ilgili tasarruflarda bulunmaya sadece Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği’nin yetkili olduğu hukuken tescil edilmiştir.


BJK İnönü Stadı'ndaki Yenileme Çalışmaları (2004)

2003-2004 sezonunun tamamlanmasının ardından hemen başlayan çalışmalarla stadımız, muhteşem bir görünüm kazandı. Zemin indirme projesiyle, tribünler ile saha arasında artık sadece 4 metre uzaklık var. Bu sayede yüzde 50 artışla, toplam koltuk kapasitesi de 32,145’e ulaştı. Kapalıda bulunan basın tribünü, taraftarlardan gelen istek üzerine numaralı kısma alındı. Kapalı trübünün orta bölümündeki localar, tribünlerle saha arasında bulunan tel örgüler kaldırıldı. Stadın giriş ve çıkışlarını rahatlatmak için kapı sayısı da yüzde 100 artırılarak, 36’dan 72’ye çıkartıldı. BJK TV için stat içerisinde bir bölüm yapıldı. Ayrıca, tuvalet ve büfelere yenisi eklenerek, bakımları tamamlandı.


Nasıl Gidilir?
Beşiktaş'dan Taksime giden yolda Dolmabahçe Sarayı’nın tam karşısındadır. Taksim tarafından geliyorsanız Gümüşsuyu caddesinin bitiminde, Beşiktaş İnönü Stadyumu karşınıza çıkacaktır.

Toplu Taşıma
Metro, dolmuş veya otobüsle ulaştığınız Taksim Meydanı veya Beşiktaş'tan 10 dakikalık yürüme mesafesidir. Ayrıca Anadolu yakasından gelenler için Beşiktaş ve Kabataş semtine Üsküdar ve Kadıköy’den her 30 dakikada bir vapur seferleri ve devamlı olarak motor seferleri yapılmaktadır.

Otopark
Otomobilinizi Taksim Beyoğlu Evlendirme Dairesi otoparkına veya Beşiktaş Sinanpaşa Alışveriş Merkezi’nin ücretli otoparkına bırakabilirsiniz.

Diğer Kurallar
-Kapılar normal maç günlerinde maç saatinden 3,5 - 4 saat önce, derbi maçları ve Avrupa kupası maçlarında 6-7 saat öncesinden açılır. Kapılar maç başlama saatine kadar açıktır.
-6 yaşından büyük çocuklar bilete tabidir.
-Tribünlerde büfeler bulunmaktadır.

Linkleri görebilmek için---> üye olmanız gerekiyor Buraya tıklayarak üye olabilirsiz <---Linkleri görebilmek için---> üye olmanız gerekiyor Buraya tıklayarak üye olabilirsiz <---Telefon No: 0 212 236 72 01 – 02
Adres: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Caddesi, Dolmabahçe Sarayı karşısı – BEŞİKTAŞ

Beşiktaş Belediyesi’nden 10 yıllığına kiralanan alan üzerinde bulunan ve lokanta olarak düşünülen binanın okul olarak tadili teklifimiz 28.06.1996 tarihli encümen kararı ile uygun görülmüştür. Kaynar Eğitim Hizmetleri ve Tesisleri A.Ş. ile okul yapımı ve işletilmesine ilişkin bir sözleşme imzalanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 20.05.1997 tarihli izni ile 1997-1998 öğrenim yılında anaokulu ve ilkokul olarak hizmete girmiştir. Anaokulu ve ilkokul kısmı Çilekli'deki binada hizmet vermekteyken 8 yıllık Temel Eğitim Yasası’nın çıkması ile mevcut binanın yeterli büyüklükte olmaması nedeniyle Reşitpaşa semtinde kiralanan binada 6 ,7 ve 8. sınıflara eğitim verilmektedir. Öğrencilerin Akatlar’daki Spor Salonu’ndan faydalanmaları da sağlanmıştırİnönü Stadı 1947 Yılında Açıldı
Mimari planları Mimar Vietti Violi , Mimar Şinasi Şahingiray ve Mimar Fazıl Aysu tarafından hazırlanmış olup, II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü devrinde ve Lütfi Kırdar'ın İstanbul Valiliği ve Beden Terbiyesi Bölge Başkanlığı zamanında yapılmış ve 19 Mayıs 1947 yılında açılmıştır. 1950'li yıllarda stadyumun arka tarafında bulunan gazhane ve havagazı fabrikası daha sonraki yıllarda yıkılarak yeni açık tribünler inşa edilmiştir.

İnönü Stadyumu'nun ilk maçı Beşiktaş ile İsveç'in AIK takımı arasında oynanmıştır. Bu stadyumdaki ilk golü de o zamanlar Beşiktaş’ın futbolcusu olan Süleyman Seba atmıştır. İlk maç 3-2 AIK' nın galibiyeti ile bitmiştir.

1998 Yılında 49 Yıllığına Kiralandı
8 Şubat 1998 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile BJK Derneği arasında imzalanan sözleşme ile 49 yıllık intifa hakkı verilmiş ve sözleşmenin tapuya tescil tarihi olan 27 Mart 1998 tarihinden itibaren BJK'ya ait olmuştur. BJK İnönü Stadyumu ile ilgili tasarruflarda bulunmaya sadece Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği’nin yetkili olduğu hukuken tescil edilmiştir.


BJK İnönü Stadı'ndaki Yenileme Çalışmaları (2004)
2003-2004 sezonunun tamamlanmasının ardından hemen başlayan çalışmalarla Stadımız, muhteşem bir görünüm kazandı. Zemin indirme projesiyle, tribünler ile saha arasında artık sadece 4 metre uzaklık var. Bu sayede yüzde 50 artışla, toplam koltuk kapasitesi de 32,145’e ulaştı. Kapalıda bulunan basın tribünü, taraftarlardan gelen istek üzerine Başkanımız’ın taraftarlara verdiği söz doğrultusunda numaralı kısma alındı. Kapalı trübünün orta bölümündeki localar, tribünlerle saha arasında bulunan tel örgüler kaldırıldı. Stadın giriş ve çıkışlarını rahatlatmak için kapı sayısı da yüzde 100 artırılarak, 36’dan 72’ye çıkartıldı. BJK TV için stat içerisinde bir bölüm yapıldı. Ayrıca, tuvalet ve büfelere yenisi eklenerek, bakımları tamamlandı.

Gece-Gündüz Çalışıldı
Yatırımlar Komitesi Başkanımız İlhan Durusoy, yönetime seçilir seçilmez, kendisini yoğun projelerin içinde buldu. Bir önceki yönetimde de yer alması ve BJK İnönü Stadı Projesi hakkında bilgi sahibi olması, O’nun için büyük bir avantaj oldu. Aynı zamanda İnşaat Mühendisi olan İlhan Durusoy, bugüne kadar birçok konut yapmıştı, ancak bu projenin O’nun için anlamı çok büyüktü: “Hastalık derecesinde Beşiktaşlı olduğumuz için BJK İnönü Stadı Projesi’nde çalışmaktan çok büyük zevk aldım. Beşiktaş’a güzel bir şeyler kazandırmada rolümüzün olması çok sevindirici.”
BJK İnönü Stadı’nı, 15 Eylül tarihine yetiştirmek için, tüm özel işlerini bir yana iten İlhan Durusoy, ekibiyle gece-gündüz çalıştı. Araya NATO tatili, beklenmeyen yağışlar girdi ama ekibin fedakar çalışmaları ile projenin gecikmesine neden olmadı. Bazı günler 150 kişiyi bulan bir ekiple, 24 saat çalışmalar yapıldı. Projeye başlamadan önce tüm alternatifleri gözden geçirdiklerini söyleyen Yöneticimiz İlhan Durusoy, “Yapılması gereken en doğru proje buydu. Diğerlerinden çok az bir maliyete sahip. Toplam 2 milyon 750 bin dolarlık bir maliyetle kapasite artırımı yaptırdık. Ayrıca yatırımımızın çok hızlı geri dönmesini sağlayacak bir proje gerçekleştirdik” dedi.


Tüm İzinlerimizi Aldık
BJK İnönü Stadı’nda çalışmalar devam ederken izinler alınmadığına dair bazı eleştiriler olduğunu hatırlatan İlhan Durusoy, bu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Böyle bir şey yok. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Beşiktaş’a bakan 3 No’lu kurulundan, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden, Beşiktaş Belediyesi’nden gerekli izinleri aldık. Stadın altından geçen kanalı, stadın dışına çıkarmak için İSKİ’nin onayını aldık. Büyükşehir Belediyesi’nden ruhsatımızı aldık. Diğer kulüplerin ne yaptığını bilmem ama biz her projemizi onaylattık.”
İlhan Durusoy, İstanbul’da alt yapıda çalışmanın da çok zor olduğuna dikkat çekerek, “Zeminden ne çıkacağı belli olmuyor” dedi ve ekledi: “Stadın altından geçen su kanalını taşıma çalışması sırasında İGDAŞ, elektrik, sinyal hattıyla karşılaştık. Biz kaldırımdan gitmeyi hedefliyorduk, ancak çıkan hatlar nedeniyle yolun ortasından gitmek zorunda kaldık. Ancak karşımıza çıkan tüm engellere rağmen Stadımızı, verdiğimiz tarihe yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz”


Stadımız Artık Daha Etkili Olacak
Zemin indirme çalışmasıyla kapasitenin yüzde 50 artmasının yanı sıra trübünlerin sahaya yaklaşmasıyla stadın daha bir kapalı mekan haline geldiğini vurgulayan Durusoy, yapılan düzenlemelerin amacını şöyle açıkladı: “Tezahürat yapıldığı zaman ses, sahanın içinde kalacak. Böylece rakip takımlara daha baskılı oynama şansımız olacak. Ayrıca ilaveten kapalıda yaptığımız düzenlemeyle Başkanımız’ın seçim öncesinde verdiği sözü yerine getirdik. Kapalıyı taraftara verdik. Bu şekilde 2 taraflı tezahürat yapıldığında, taraftarımız çok daha etkili olacak. Giriş-çıkışlarda yaşanan problemleri ortadan kaldırmak için de, stadın kapasitesini yüzde 50 artırırken, kapıların sayısını yüzde 100 artırdık. Tel örgüleri kaldırırken, taraftarımızın sağduyulu hareket edeceğine, bu açıdan örnek olacağına inancımız tam. Özel Güvenlik Yasası ile ilgili düzenlemeler henüz tamamlanmadığı için, bir süre polis güvenliği sağlayacak. Ancak daha sonra özel güvenlik elemanlarımız olacak.”
Stadın yetişmemesi gibi bir problemin olmadığını ifade eden İlhan Durusoy, staddaki inşaatı tamamladıktan sonra bir süre çimlerin köklerinin kuvvetlenmesi ve uzaması için beklediklerini söyledi ve “İstanbul’da hiç görülmemiş yağmurlara rağmen zeminimiz hiçbir zarar görmedi. Şunu iddia edebiliriz; Türkiye’deki en iyi zemine sahibiz” dedi.
Her Maçta Stadı Dolduracağız
Yöneticimiz İlhan Durusoy, stadın ancak tribünler dolduğu zaman bir anlamı olduğuna dikkat çekerek, taraftarlarımıza şu çağrıyı yaptı: “Bu sene taraftarlarımızın tribünleri her maçta doldurmasını bekliyoruz. Biz bunun olacağına inanıyoruz. Taraftarlarımız tribünlere gelirken, eskisinden daha çok keyif alacaklar. Yaptıkları tezahüratlar, futbolcular tarafından daha çok hissedilecek. Eskiden 12 metre uzaktan izlerken, şimdi 4 metreden izleyecekler. Beşiktaş, taraftarların desteğiyle başarıya ulaşacaktır.”


İnönü’ye Tarihi Konuk
Yenilenme çalışmalarının tamamlanmasının ardından, kapasitesi 31 bine çıkacak olan BJK İnönü Stadyumumuz’un çok özel bir konuğu vardı. Tarihi stadın mimarlarından Fazıl Aysu… Aysu’nun ilk sözleri “Çok beğendim, çok beğendim” oldu. Fazıl Aysu, 19 Mayıs 1940 tarihinde temeli atılan stadın o zamanın şartlarına göre çok büyük bir proje olduğunu hatırlatarak, “İstanbul’a bu kadar büyük bir stadın yapılması, bizim için büyük bir meseleydi. Bu stadın mimarlarından birisi olarak seçilmek, bana büyük bir mutluluk vermişti. İkinci Dünya Savaşı’nın sürdüğü bir dönemde böyle bir projeyi gerçekleştirmek, benim için bir onurdur” diyerek o günlere kısa bir süre de olsa yeniden döndü.
1947 yılında bir Avrupa takımının (AIK Stockholm) stadın açılışına geldiğini anımsatan Aysu, ilk büyük inşaat olduğu için Devlet büyüklerinin İstanbul’a geldiklerinde Vali tarafından ilk önce stada getirilmesini de, bir övünç kaynağı olarak gördüğünü söyledi.
“Heybetli Bir Görünüm Kazanmış”
Mimar Fazıl Aysu, BJK İnönü Stadı’nın kolay ulaşılabilen bir noktada olması ve seyircilerin staddan kısa sürede çıkarak dağılabilmesinin, geçmişte olduğu gibi bugün de önemli bir kriter olduğunun altını çizdi. Fazıl Aysu, yenileme çalışmaları sonrasında BJK İnönü’nün heybetli bir görünüm kazanacağını belirterek, sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Binalar yaşayan varlıklardır. Hiç bir zaman yaptığınız bir bina, aynı şekilde kalmıyor. Yaşadığı için ihtiyaçları da değişiyor. Stadın da değişikliklere ihtiyacı vardı. Sahasının indirilerek kapasite artırımına gidilmesi gerekiyordu. Şu anda da bu yapılıyor. Yapılan çalışmaları yakından takip ediyorum. Stadın şu anki halini de çok beğendim. Heybetli bir görünüm Beşiktaş’a hayırlı olsun.”

Telefon No: 0 212 236 72 01 - 02
Adres: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Caddesi, Dolmabahçe Sarayı karşısı-BEŞİKTAŞAkaretler Süleyman Seba Caddesi’nde bulunan BJK arsası üzerinde Şubat 1992 tarihindeki ihale sonucunda kat karşılığı sözleşme yapılarak iş merkezi inşaatına başlanmıştır. 1995 yılında inşaatı bitirilen plazanın B Blok’u BJK’ya aittir. Zemin katın altı 3 kat otopark olarak planlanmıştır. 13 katlı olan plazanın zemin katında dükkanlar, diğer katlarda ise ofisler mevcuttur. BJK B Blok 3. katta ve tamamı kulübe ait olan kulüp binasında çalışmalarını sürdürmektedir. Diğer dükkan ve ofisler BJK adına kiraya verilmiştir.

Telefon No:02123101000


ANKET Futbol Takımımız'ın UEFA Kupası'ndaki hedefi size göre ne olmalı?
Grup maçlarına kalmakÇeyrek finalYarı finalFinal
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://forumexpress.forummum.com
 
hakkında herşey ama hakkında her şeyyy..! tıkla öğren:
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Çete Hakkında Herşey
» Geçici temalar hakkında herşey
» İsmet İnönü Hakkında Bilinmeyenler
» Reklam Hakkında..
» Üst Menü Hakkında | SORU

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
FORUM-EXPRESS :: SPOR :: BEŞİK TAŞ-
Buraya geçin: